Szerokie zastosowanie poliwęglanu komorowego

- | Czas czytania: 1:89 | Odsłon: 53

Niezależnie od tego czy planujemy budowę basenu, centrum handlowego, domu czy altanki to staramy się dobrać materiały o jak najlepszej jakości. Rozwój technologiczny sprawia, że mamy możliwość skorzystanie z coraz to lepszych rozwiązań. Ma to miejsce miedzy innymi w przypadku szkła, które nie zawsze jest najbardziej optymalnym wyborem. W wielu dziedzinach budownictwa jest ono wypierane przez .

Szerokie zastosowanie poliwęglanu komorowego

Zastosowanie poliwęglanu komorowego

Poliwęglan komorowy, a właściwie płyty z niego wykonane mają bardzo szeroki zakres zastosowania. Sprawdzą się wszędzie tam gdzie pożądane jest światło dzienne w dużych ilościach. Jednym z przykładów takich budynków jest szklarnia. Rośliny aby mogłyby rosnąć potrzebują dużej ilości światła dziennego w związku z tym zbudowana jest ona z niemal samych elementów przezroczystych. Kiedyś szklarnie były budowane przede wszystkim ze szkła. Obecnie często zastępuje je komorowy poliwęglan. Jest on tak samo przezroczysty jak szkło, ale posiada o wiele więcej zalet. Poliwęglan komory jest bardzo wytrzymały oraz lekki. Lekkość usprawnia cały proces budowy, a wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne sprawia, że taki obiekt posłuży przez wiele lat.

Szklarnie to nie jedyne zastosowanie poliwęglanu komorowego. Jest on często stosowany przy budowie obiektów sportowych np. basenów, budynków użytkowych typu galerie handlowe oraz hal przemysłowych. Z racji dużych rozmiarów tego typu obiektów ciężko jest do nich dostarczyć światło dzienne tylko przy pomocy okien. Dlatego posiadają one przeszklone dachy wykonane własnie z płyt poliwęglanowych.

Innym zastosowaniem płyt poliwęglanowych jest budowla wiat na przystankach autobusowych. Wiaty są narażone na działanie warunków atmosferycznych oraz akty wandalizmu. Poliwęglan ze względu na swoją wysoką wytrzymałość mechaniczną sprawia, że taka wiata będzie w dobrym stanie przez bardzo długi czas. Płyty poliwęglanowe znajdują również zastosowanie w supermarketach. Wykorzystywane są tam jako zadaszenia dla wózków sklepowych.

Płyty poliwęglanowe są także stosowane przy budowie budynków do użytku prywatnego. Najczęściej korzysta się z nich przy budowie altanek oraz tarasów. Wiele osób stosuje je do stworzenie przeszklony ścian na balkonach.

Szerokie zastosowanie poliwęglanu wynika z możliwości jego formowania. Płyty poliwęglanowe można wykorzystać tak jak klasyczne szyby lub wygiąć w dowolny sposób. Materiał po wygięciu zachowuje swoją formę.

Rodzaje poliwęglanu komorowego

Jako, że poliwęglan komorowy często zastępuje szkło to najpopularniejszym wariantem są płyty przezroczyste. Jednak to nie jedyna wersja, którą można zakupić w sklepach budowlanych. Równie popularne są płyty poliwęglanowe w kolorze mlecznym oraz przydymionym. Podobnie jak wersja bezbarwna charakteryzują się one dużą przepuszczalnością światła. Nieco rzadziej spotykane są płyty w innych kolorach takich jak niebieski czy zielony. Przy zakupie można również wybrać ilość komór z jakich zbudowana ma być płyta. Im ich więcej tym będzie ona droższa.

Płyty wykonane z poliwęglanu komorowego mają szeroki zakres grubości. Wymiary zaczynają się od 0,75 mm, a kończą na 30 mm. Jeśli chodzi o wymiary boków to standardowo płyty poliwęglanowe można spotkać w następujących wariantach: 1,25 m x 6 m, 1,25 m x 7 m, 2,10 m x 6 m, 2,10 m x 7 m.

Popularność płyt poliwęglanowych sprawia, że producenci starają się tworzyć coraz to lepsze modele. Na rynku można spotkać płyty poliwęglanowe odporne na gradobicie, o wzmocnionej strukturze czy zapobiegające zbyt dużemu nasłonecznieniu.

Podsumowując poliwęglan komorowy to materiał stanowiący świetną alternatywę dla szkła. Jego lekkość, wytrzymałość i szeroki wybór sprawia, że znajdzie zastosowanie w budowie niemal każdego typu budynków. Począwszy od altanek na działkach po obiekty ogólnego użytku takie jak galerie handlowe.